sobota, 6 kwietnia 2013

Prawa i obowiązki mniejszości religijnych

 Polska, a zwłaszcza Podlasie jest zagłębiem różnorodności religijnej, można tu znaleźć wyznawców m.in. judaizmu, chrześcijaństwa, buddyzmu, islamu.
 
Rozpoczynając rozważania o sytuacji prawnej mniejszości religijnych należy zacząć od wyjaśnienia kilku pojęć: mniejszość religijna, związek wyznaniowy i prawo wyznaniowe. Mniejszość religijna to niewielka grupa ludności jednego wyznania mieszkająca na określonym terenie, na którym pozostała część ludności jest innego wyznania. (…) W Rzeczypospolitej Polskiej religią przeważającą wśród obywateli jest katolicyzm (w obrządku rzymskokatolickim ochrzczonych jest niemal 96% mieszkańców Polski), zatem wszystkie inne związki wyznaniowe można włączyć do kategorii mniejszości religijnych. W różnych krajach posiadają one określone prawa i obowiązki. Mniejszości, zachowują swoją tradycję, kultywowanie określonych obrządków, zwyczaje, określone zasady moralne, którymi się kierują, żyją oni z nami, w jednym społeczeństwie, różniąc się jedynie wyznaniem. Często przez to są odrzucani i poniżani. Brak tolerancji objawia się w codziennych czynnościach. 

Związek wyznaniowy jest specyficznym typem zorganizowanej społeczności ludzkiej, posiadający określony ustrój wewnętrzny, z własnymi organami, które e.g. reprezentują państwo na zewnątrz, a także określają prawa i obowiązki swoich członków. Kryterium odróżnienia związków wyznaniowych od innych organizacji społecznych jest cel (t.j. zapewnienie wyznawcom możliwości zaspokajania ich potrzeb religijnych). 

(…) Na przestrzeni wieków odbywały się manifestacje związane z poglądami, religią, a także dużym wpływem religii na stosunki kulturalne czy e.g. polityczne państwo musiało reagować i ustosunkować się do tych sytuacji. Wykształciły się normy prawne tworzące prawo wyznaniowe. Prawo wyznaniowe określa sytuacje jednostki ze względu na jej wyznanie, reguluje stosunek państwa do związków wyznaniowych oraz reglamentuje różne przejawy działalności tychże związków. Stanowi część państwowego systemu prawnego.

(…) Działalność kultowo-religijna Kościołów i związków wyznaniowych jest szeroka. Obejmuje ona organizowanie nabożeństw i uroczystości kultowych. Odbywa się ona zazwyczaj w Kościołach i domach modlitewnych. Publiczne sprawowanie kultu mimo tego iż jest formą zgromadzenia publicznego nie podlega przepisom Prawa o zgromadzeniach. Zatem sprawowanie kultu nie wymaga zawiadamiania właściwych organów administracyjnych jeśli odbywa się w kościołach, kaplicach, na gruntach kościelnych czy innych miejscach służącym np. katechizacji. Natomiast publiczne sprawowanie kultu na droga bądź placach użyteczności publicznej podlega uzgodnieniu z właściwym organem sprawującym zarząd nad danym miejscem. W celu obchodzenia świąt religijnych wszystkim przysługują zwolnienia od pracy i nauki.

(...) Kościołom i związkom wyznaniowym przysługuje również prawo udzielania posług religijnych w wojsku, zakładach wychowawczych i opiekuńczych, szpitalach, sanatoriach, prewentoriach, na koloniach i obozach organizowanych przez instytucje państwowe, w zakładach karnych, poprawczych a także w schroniskach dla nieletnich. 

 Kościoły i związki wyznaniowe dysponują prawem nauczania religii i propagowania jej w różny sposób, w tym za pośrednictwem prasy, książek filmów i innych środków audiowizualnych. W tym celu mogą wydawać czasopisma, książki, zakładać i prowadzić wydawnictwa oraz zakłady poligraficzne. Wolne są od opłat celnych przesyłane z zagranicy dla osób prawnych kościołów i innych związków wyznaniowych darowizny w postaci maszyn, urządzeń i materiałów poligraficznych oraz papieru. Kościoły i związki wyznaniowe mają prawo emitowania w radiu i telewizji programów religijno — moralnych, społecznych, kulturalnych w sposób określony w porozumieniach między władzami danego kościoła lub innego związku wyznaniowego a jednostkami publicznej radiofonii i telewizji. 
Mają również prawo prowadzenia i zakładania odpowiednich instytucji, związanych z wypełnianiem funkcji religijnych działalnością kulturalną i artystyczną. (...)
 Joanna Duda
(Jest to część całej pracy poświęconej prawom i obowiązkom mniejszości narodowych autorstwa Joanny Dudy, jeśli interesuje Ciebie całość, wraz z przypisami, prosimy o kontakt: barglow24@gmail.com ).

dodatek barglow24: gdzie kończy się mniejszość a zaczyna większość?