środa, 13 listopada 2013

Kościół w Bargłowie ma już 130 lat! A nasza królewska parafia lat 469.



"100 lat to za mało!"...
Obecny, murowany Kościół w Bargłowie Kościelnym wzniesiono w 1883 r. Już Bargłowianie z podstawówki wiedzą, że jest wybudowany w stylu neogotyckim.


Parafię Bargłów utworzono w 1544 r. z fundacji króla Zygmunta Augusta. Przyłączono do niej wszystkie wsie królewskie między Rajgrodem i rzeką Nettą. 

Kościół pierwszy oraz następny, zbudowany w 1722 r. były drewniane. Obecny, murowany, wzniesiono w 1883 r., w stylu gotyckim. Podczas ostatniej wojny był częściowo zniszczony; wieże odbudowano w 1989 r. Kościół posiada wymiary : długość 50 m, szerokość 20 m, wysokość do sklepienia 12,5 m, wieże 41,5 m.

Wnętrze kościoła w Bargłowie
Ołtarz główny i dwa boczne wykonano w dębie. W ołtarzu głównym znajduje się obraz malowany przez Gersona "Chrzest Pana Jezusa", który jest ruchomy i zasłania obraz Matki Boskiej Anielskiej; wyżej jest obraz Boga Ojca. Po bokach stoją figury apostołów Piotra i Pawła. W ołtarzu bocznym są dwa obrazy: św. Antoniego z XVIII wieku i ruchomy św. Anny, (obecnie przeniesiony do zakrystii) a po bokach figury ewangelistów Marka i Mateusza; w drugim ołtarzu bocznym - obraz Matki Boskiej Różańcowej i wyżej św. Józefa a po bokach figury św. Jana i św. Łukasza. Jest ponadto ołtarz zbudowany w rocznicę 1000-lecia chrztu Polski, z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. 


W prezbiterium znajdują się obrazy Chrystusa w Ogrójcu i Chrystusa Ukrzyżowanego, pochodzące z XIX wieku. Na starym cmentarzu zachował się zabytkowy grobowiec - kaplica Karwowskich, w stylu romańskim. 

Parafia dziś liczy około 4000 wiernych.