piątek, 12 kwietnia 2013

Kosmetyki od najlepszych krawców

Dawno dawno temu kosmetyki tworzono tylko z gliceryny, alantoiny czy owocowych olejków. Nieustanna chęć udoskonalania produktów sprawiła, że pewnego dnia zaczerpnięto z bogatego źródła inspiracji, niezwykle ważnej dziedziny życia, jaką jest ubiór. To nasza druga skóra, a okazuje się, że dużo może przekazać tej pierwszej, właściwej. Zatem w poszukiwaniu skutecznych substancji kosmetolodzy nie tylko wyprawiają się do dżungli czy na pustynię. Naturalne surowce, znajdują się bliżej. I już je wykorzystujemy do wyrobu tkanin. Są prawdziwym eliksirem młodości dla skóry.

Szlachetny kaszmir, delikatny jedwab, najwyższej jakości bawełna czy lycra fascynują dziś już nie tylko wielkich kreatorów mody. Surowce te zapewniają skórze wyjątkową miękkość, gładkość, odpowiednie nawilżenie oraz elastyczność. A przy tym takie preparaty to luksus, na który nas stać.

Nawilżająca moc bawełny
Krzewy bawełniane znali już starożytni, przede wszystkim w Egipcie, a uzyskiwane z nich włókna ceniono tak bardzo, że roślinę tę nazywano białym złotem. Uszyte z bawełny ubrania są przewiewne, delikatne, miękkie, pochłaniają wilgoć i odznaczają się dużą wytrzymałością. Te zalety cenimy do dziś. Ale to nie wszystko. Podczas produkcji bawełnianych włókien powstaje wysokiej jakości olej, który wzmacnia skórę, odbudowuje jej naturalną warstwę ochronną oraz przywraca elastyczność i miękkość suchym i zniszczonym włosom. Z kwiatów krzewu można uzyskać gęste mleczko, które dodane do preparatów do ciała i twarzy, sprawia, że naskórek bardzo szybko odzyskuje prawidłowe nawilżenie. Cera staje się odżywiona i pięknie wygładzona.

Gładkość jedwabiu
To jedna z cenniejszych tkanin na świecie. Jej włókna uzyskuje się z kokonów jedwabnika morwowego lub dębowego. Ten, pozornie bardzo delikatny, materiał ma zadziwiającą wręcz wytrzymałość. Jedwab – cienki, miękki i chłodny w dotyku – doskonale utrzymuje ciepło. Szyte z niego ubrania nie gniotą się i nie elektryzują, jeśli nie ma w nich żadnych sztucznych domieszek. Nie tylko jako tkaninę polubiła go nasza skóra. Znajdujące się w nim białka przywracają skórze elastyczność i odpowiednie napięcie. Jedwabne peptydy działają antyrodnikowo i zapobiegają pogłębianiu się zmarszczek. Ze względu na to wykorzystywane są w kremach przeciw starzeniu oraz produktach do cery przesuszonej. Proteiny jedwabiu świetnie wchłaniają i zatrzymują wodę, dlatego pomagają skórze zachować optymalne nawilżenie. Te będące składnikiem preparatów do pielęgnacji włosów, wbudowują się w uszkodzone fragmenty włosów, regenerują je i wygładzają. Dodają im też blasku.

Elastyczność lycry
Kilka lat temu te wysokiej jakości sprężyste włókna kojarzyły się nam jedynie z rajstopami, bielizna i sportowymi ubraniami. Dziś lycra czy nylon to składniki wielu kosmetyków do włosów, makijażu i paznokci. Są chętnie wykorzystywane, ponieważ ich dodatek sprawia, ze produkty stają się trwalsze i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Emalie do paznokci, wzbogacone w mocne włókna są odporne na odpryskiwanie. Z kolei lakierom do włosów lycra dodaje elastyczności.

Miękkość kaszmiru
Należy do towarów luksusowych. Jak szampan, czekolada czy kawior, z tym że to kaszmir jest najdroższym znanym materiałem naturalnym. Uzyskuje się go z wełny kóz kaszmirskich (z ich podbrzusza!). Jego włókna cienkie i elastyczne, charakteryzuje niezwykła wprost miękkość i lekkość. I właśnie te cechy zadecydowały, że kaszmirem zainteresowali się producenci kosmetyków. Okazało się, że pozyskiwane z włókna aminokwasy wspaniale nawilżają naskórek, wzmacniając jego funkcje obronne. Proteiny zapewniają ciału wyjątkową miękkość i gładkość, łagodzą podrażnienia i przynoszą skórze blask. Najczęściej wykorzystuje się je w produktach do oczyszczania, by zapobiec przesuszaniu ciała podczas codziennego mycia. Kaszmir dodaje się też czasem do baz pod makijaż i podkładów, by uzyskać satynowy wygląd cery.
Anita Karpińska