sobota, 27 kwietnia 2013

Rewitalizacja i odnowa wsi

W kreowaniu przestrzeni przyrodniczej i kulturowej obszarów wiejskich istotną rolę pełnią procesy rewitalizacji i odnowy wsi. Mam nadzieję, że i wy słyszeliście o tych procesach. Jeżeli nie to postaram się wam wyjaśnić, na czym to dokładnie polega.
Termin rewitalizacja pochodzi z łaciny; "re vita" dosłownie oznacza przywrócenie do życia, ożywienie. Możemy określić ją jako połączenie działań technicznych (m.in. remonty) z programami ożywienia gospodarczego oraz działań mających na celu rozwiązanie problemów społecznych, występujących na danym obszarze. Pozwala ona na powtórne ożywienie procesów społeczno - gospodarczych na obszarach, w których one zamarły.

Na terenach wsi problematyka rewitalizacji sprowadza się w szczególności do terenów centralnych oraz do terenów byłych państwowych gospodarstw rolnych. Nierzadko są to również zabytkowe układy ruralistyczne lub zespoły dworsko – parkowe. Istotne jest zagadnienie zachowania rozłogów wsi i jej otoczenia krajobrazowego. Wartości, które odgrywają bardzo istotną rolę w rewitalizacji terenów wiejskich związane są z historią, kulturą oraz tradycją – czyli wszystkim tym, co można objąć pojęciem dziedzictwa kulturowego wsi. Innym aspektem rozważań o rewitalizacji obszarów wiejskich jest kwestia pomysłu na wieś w obecnych czasach.
Natomiast odnowa i rozwój wsi to proces obejmujący bardzo szerokie spektrum działań, wpływających na podwyższenie jakości życia na wsi i tożsamości jej mieszkańców. Geneza ruchu odnowy wsi sięga krajów niemieckojęzycznych; samo pojęcie odnowa wsi ma swoje źródło w niemieckim słowie: Dorferneuerung (Dorf - wieś, Neuerung - odnowa). Odnowa wsi charakteryzuje się wzrostem szeroko pojętego standardu życia oraz ekonomicznej niezależności mieszkańców wsi. Odnowa wsi jest procesem wielopłaszczyznowym, określają ją: warunki ekonomiczne wsi, warunki materialne mieszkańców, potrzeby pozamaterialne mieszkańców oraz tożsamość wsi.
Należy szczególnie zaakcentować wartość społeczności obszarów wiejskich, której zaangażowanie i potrzeby stanowi podstawę odnowy wsi. W warunkach polskich wskazuje się małą aktywność i zaangażowanie społeczności lokalnych oraz działanie struktur władzy lokalnej i administracji poprzez pryzmat własnych interesów. Szansą na możliwości korzystania z dorobku europejskiego ruchu odnowy wsi jest aktywna społeczność lokalna, rozporządzająca swoimi organizacjami społecznymi dla rozwiązywania problemów, związanych z miejscem zamieszkania i życia. Natomiast władza lokalna i administracja powinny pełnić funkcję usługową (działania ukierunkowane na rzecz zaspakajania potrzeb społeczności) oraz instrumentalną w realizacji celów strategicznych. Odnowa wsi nie istnieje bez osobistego zaangażowanie ludzi, biorącego się z przyjęcia odpowiedzialności za przyszłość wsi!
Kraje europejskie, w których rozwinęła się odnowa wsi rozwój podporządkowały rewitalizacji, czyli nadaniu starym formom i strukturom nowych funkcji adekwatnych do zmienionych potrzeb społecznych i gospodarczych. W ramach takiego procesu obiekty gospodarskie, powstałe dla potrzeb hodowli lub magazynowania płodów rolnych, mogą otrzymać drugie życie - przekształcają się w mieszkania, warsztaty produkcyjne, lokale usługowe oraz obiekty użyteczności publicznej ogółu mieszkańców wsi. Natomiast centra wsi stają się wiejskimi rynkami – strefami koncentracji usług, szczególnie publicznych. Bez rewitalizacji nie jest możliwe zachowanie pełni materialnego i niematerialnego zasobu kulturowego wsi. Dodatkowo ukształtowana specyfika i jakość przestrzeni publicznej wzmacniają tożsamość mieszkańców przyczyniając się do wzmocnienia całej wspólnoty. Rewitalizacja przebiega w ramach regionalnych programów odnowy wsi. Programy odnowy wsi przeistoczyły się w ogarniający całą proces rozpoznania wartości i budzenia potrzeby rewitalizacji.

Znacie jakieś przykłady wsi w Polsce, w których przeprowadzono udaną odnowę wsi? A może macie pomysł na odnowę Waszej miejscowości? 
Edyta Pieńczykowska