poniedziałek, 15 kwietnia 2013

Nasi młodzi misjonarze - KSM w Bargłowie

Na terenie parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Bargłowie Kościelnym „od wieków” działa Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Na dzień dzisiejszy cieszy się on wysoką frekwencją, chęcią działania i pomagania innym. Stowarzyszenie liczy ponad 20 osób.

Ramy wiekowe i organizacja
Teraz członkowie mają od 14 do 20 lat, a oczywiście wiek może być wyższy – do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży należeć może każdy, kto się młodzieżą czuje. Spotkania odbywają się regularnie, w każdy piątek, po mszy świętej wieczornej, w salce KSM-u. Znajduje się ona w wikariacie, w dole budynku. Została
ona solidnie przygotowana na tego typu spotkania, jeszcze za kadencji ks. wikarego Tomasza Sikorskiego. Zapisać się do grupy można zgłaszając się do księdza lub do Justyny Skorupy. Najlepiej po prostu przyjść na jedno ze spotkań KSM-u, zobaczyć jak to wygląda i ewentualnie wtedy się zapisać.

Co robimy?
Głównie rozmawiamy. Na różne tematy jakie nas interesują: o Kościele, o różnych świętach, słuchamy muzyki, modlimy się, gramy w bilarda, czasami jemy pizzę... Organizujemy wyjazdy, np. w Wielki Czwartek był wyjazd do Ełku. Wcześniej uczestniczyliśmy, również w Ełku, w szkoleniu zarządów KSM z diecezji ełckiej. Na początku czerwca jedziemy do Lednicy. Jeździmy też na specjalne bezalkoholowe bale KSM-u. Ostatnio odbywał się taki w lutym, teraz jedziemy 20 kwietnia.
Dzieje się.
Trochę historii
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży było częścią składową Akcji Katolickiej, dlatego też w celu poznania jego historii należy sięgnąć do dziejów tego wielkiego dzieła Kościoła. Akcja Katolicka pojmowana jako organizacja zrzeszająca ludzi świeckich w celu apostołowania, kształtowała się długo. Metodę działania miało stanowić podporządkowanie się hierarchii oraz osobista odpowiedzialność członków za dzieło ewangelizacji. Na polecenie Piusa XI zaczęto tworzyć Akcję Katolicką na całym świecie. W Polsce również doszło do jej powstania. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. istniały, szczególnie na ziemiach zaboru pruskiego oraz austriackiego różne organizacje. Dnia 24 XI 1930 r. erygowano Naczelny Instytut Akcji Katolickiej (NIAK) z siedzibą w Poznaniu. Patronem Akcji Katolickiej został św. Wojciech, zaś główna uroczystość doroczna ustanowiona została w święto Chrystusa Króla.
W skład pierwszych podobnych do dzisiejszych KSM-ów wchodziły stowarzyszenia diecezjalne: Katolickie Stowarzyszenie Mężów (KSM), Katolickie Stowarzyszenie Kobiet (KSK), Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży męskiej (KSMM) i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Żeńskiej (KOMŻ). Główny trzon w obu stowarzyszeniach młodzieżowych stanowili członkowie dotychczasowego Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej (SMP), utworzonego już w 1919 r. Najliczniejszą grupę w stowarzyszeniach młodzieżowych stanowiła młodzież chłopska, następnie bezrobotni. Niewiele było młodzieży roboczej, a najmniej inteligenckiej, gdyż miała ona własne organizacje. Dziś ma się to trochę inaczej.

Dlaczego „młodzi misjonarze”?
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zrzesza grupę młodych ludzi, którzy nie wstydzą się wiary, chcą ją zgłębiać. Chcą przez to pomóc sobie. Co więcej, chcą pomagać innym poprzez organizowanie różnych akcji, m.in. zbiórek pieniędzy.
KSM Bargłów czeka na wszystkich zainteresowanych.
Justyna Skorupa
Magdalena Zagórska

Co jakiś czas możecie spodziewać się na „barglow24” ogłoszeń o akcjach i zbiórkach KSM-u parafii Bargłów. Redakcja popiera inicjatywę – ewidentnie może pomóc ona tym, którzy trwonią czas. Młodzież coraz częściej nie wie, co ma ze sobą zrobić – sugerujemy poświęcenie nadmiaru energii, zrzeszając się w naszej organizacji KSM.